Jak przyzwyczaić psa aby spokojnie pozostawał sam w domu?

1) Jeśli masz możliwość zmęcz psa przed swoim wyjściem, ale tak aby już w momencie wyjścia nie  był nakręcony np. zabawą. Dobry jest np. dłuższy spacer.
2) Przed wyjściem ignoruj psa - nie mów do niego, nie głaszcz. Spokojnie wyjdź z domu i zamknij drzwi. Dla psa taka sytuacja powinna być spokojna, normalna, nudna.
3) W czasie nieobecności pies musi mieć dostęp do czystej wody i jedzenia. Warto pomyśleć nad zabawką wypełnioną smakołykami aby wyjście bez psa nie było dla niego pozbawione przyjemności.
4) Zostawiamy psu zawsze jakąś zabawkę, taką która lubi. Gdy przestaje się bawić zabawką to chowamy tą nieatrakcyjną i zostawiamy inną (za jakiś czas jak kolejna się znudzi, to wracamy do poprzedniej).
5) Powrót do domu powinien być również bardzo spokojny. Nie rzucaj się od razu na psa, nie mów do niego, nie głaszcz, nawet nie patrz w jego stronę. Odczekaj chwilę - niech pies się nauczy, że musisz mieć czas się spokojnie umyć, rozebrać.
6) Przez pierwsze dni jeśli Twoja nieobecność jest bardzo długa może zajrzeć do Niego zaprzyjaźniona sąsiadka lub petsitter.

...skutecznym rozwiązaniem jest też obecność drugiego zwierzaka :)

Udostepnij na

Pomagamy zwierzętom
w świecie ludzi!