Koty: karmimy czy szkodzimy?

Bardzo często pierwszym zwierzęciem w wielu domach jest kot, który nas czymś ujął i sam się przyplątał. Mało kto dostając w tak przyspieszonym trybie nowego domownika jest na to przygotowany, wie jak rzeczywiście się nim zaopiekować, a nie skrzywdzić.
Wszystkim, którzy w odruchu serca przygarnęli kociaka dziękujemy i postaramy się  skrótowo udzielić kilku podstawowych rad dotyczących żywienia kotów.
1) Koty nie powinny zjadać resztek ludzkiego jedzenia, gdyż wiele składników z tego jedzenia jest dla nich szkodliwych.
2) Wygodnie będzie jak zakupimy karmę zbilansowaną dla kotów i suchą, i mokrą. Pamiętajmy, że koty to mięsożercy i zbożowe wypełniacze karm nie do końca są dla nich neutralnymi wypełniaczami (niektóre koty mogą reagować bólem brzucha czy problemami z sierścią – czytajmy zatem skład kupowanych karm).
3) Karma sucha wietrzeje i robi się bez smaku - sypmy więc jej tyle aby kot się najadł ale aby niepotrzebnie nie została. Przy karmie suchej kociak zawsze musi mieć dostęp do wody. 
4) Czego kotu nie wolno dawać do jedzenia?
a) Mleka gdyż koty generalnie nie trawią laktozy (po odstawieniu ich od mleka matki enzym odpowiedzialny za trawienie laktozy zanika) no i krowie mleko jest dla nich za tłuste.
b) Wieprzowiny – dla wielu kotów wieprzowina prowadzi do procesów gnilnych w jelitach kotów oraz zaburza florę bakteryjną i prowadzi do wzdęć. Chociaż są i takie kociaki, którym nic nie jest po zjedzeniu wieprzowiny oczywiście okazjonalnie - nie regularnie.
c) Czekolady – zawiera toksyczną teobrominę, która może powodować zmiany rytmu serca.
d) Wędzonych ryb –zawierają zbyt dużo soli, która w takich ilościach może uszkodzić kocie nerki.
e) Cebuli, czosnku, pora – mogą doprowadzić do anemii.
f) SUROWE białko jajka - zawiera ono awidynę, która blokuje równoczesne wchłanianie biotyny (wit. H). Można podać surowe żółtko, bądź ugotowane jajko.
g) Unikajmy podawania  wszelkiego jedzenia mocno przyprawionego!

Udostepnij na

Pomagamy zwierzętom
w świecie ludzi!